Erken Boşalma

Erken Boşalma

Erken boşalma erkeğin istemsiz bir şekilde umduğundan daha önce boşalması ile sonuçlanan uygun istemli boşalma kontrolü yetersizliğidir. Erken boşalma sorunu yaşayan kişiler hızlı bir şekilde uyarılırlar. Bu kişiler uyarılma evrelerinden plato evresine geçip orada kalmayı başaramayıp kısa sürede istemsiz şekilde boşalırlar. Normal bir erkek uyarılmayı ve hızlı bir şekilde boşalmayı kendisi seçebilir fakat erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerde böyle bir seçenek yoktur.

Erken Boşalma sorun teşkil eder mi ?

Erken boşalma çoğu zaman çiftler için sorun teşkil eder. Daha nadir çiftlerde ise sorun olmayabilir. Erken boşalma sorunu yaşayan erkek aktif cinsel bir hayata sahiptir. Yeterince ereksiyon olur. Ancak yeterince kontrol yoktur. Erken boşalma erkekler için ciddi bir stres sebebidir. Partnerler bu konuda değişik davranışlar gösterebilirler. Anlayışlı ve olgun olabildikleri gibi tepkiselde davranabilirler.

Performans Kaygısı erken boşalmaya neden olur mu ?

Erkeklerde güven eksikliği, performans kaygısı söz konusu olabilir. Bundan dolayı erken boşalan erkekler kendilerini kötü hissedebilirler. Stres altındaki bir erkekte ereksiyonunu sonlandıran efinefrin ve norefinefrin hormonları yükselir.

Penis içerisinde sertleşmeyi sağlayan birikmiş kanın boşalmasına sebep olur. Boşalma kontrolü yetersiz olan erkekler kendilerini bir çıkmazın içerisinde hissederler. Erken boşalmamak için büyük çaba harcarlar. Gerginleşirler. Bu durum adrenalin yükselmesine neden olur bu da ereksiyonu sonlandırır. Eğer olay uzun süreli olursa kalıcı sertleşme sorunu ortaya çıkabilir.

Gerginlik Romantizmi de bitir ve erken boşalma sorununa yol açar mı ?

Erken boşalma yaşayan kişiler özgüven sorunundan dolayı romantizm yaşayamazlar. Çekici bir kadını cinsel olarak memnun edecek gücü kendilerinde bulamazlar. Bu yüzden mahcubiyet duyarlar. İlişkilerinde sıkıntı yaşarlar.

Erken boşalma yaşayan kişilerin kontrol çabaları seksin bütün güzelliğini yok edebilir. Özellikle başarı odaklı ve hırslı erkekler cinsel başarısızlıklarını aşırı tepki gösterirler. Bu tür erkekler boşalmayı geciktirebilmek için bir takım yan yollara saparlar. Düşüncelerini seks den uzaklaştırırlar. Partnerlerine uzak olmaya çalışırlar. Bu durum onları boşaldıktan sonrada gergin, sevimsiz yapar. Böyle bir erkek ile kadın birlikte olmak istemez.

Erken boşalma sebepleri

Erken boşalmanın psikolojik ve fiziksel sebepleri olabilir. Fiziksel sebepler arasında vasküler, hormonal ,nörolojik yada kullandığı bazı ilaçların yan etkisi olabilir. Önceden normal olup daha sonrada erken boşalma sorunu gerçekleşen erkeklerde altta yatan fiziksel problemlerin olma ihtimali yüksektir. Ama erken boşalmanın daha büyük sebebi psikolojiktir.

Erken Boşalma Tedavisi

Bu psikoloji cinsel farkındalık hissi eksikliği şeklinde görülür. Bu erkekler uyarıldıklarında ve boşalmaya yaklaştıklarında cinsel organlarının ne hissettiği duygusunu olağan bir şekilde geliştiremezler. Duyusal eksiklik istemsiz boşalma kontrolünün hem nedeni hem de çözülmesi gereken sorunudur.

Erken boşalma yaşayan cinsel performanslarını çok fazla önemserler rahat olup cinselliğe odaklanmak yerine sevgili olarak yüksek performans duygusuna kapılırlar. Partnerlerini memnun etmek adına çok fazla baskı hissederler. Eleştiri ve reddedilme korkusu cinsellikle bağlantı kurmalarından uzak tutar.

Aşırı derecede telaşlı, kaygılı hisseden erkekler negatif hislerine konsantre olur ve erotik duygularına odaklanamazlar.

Erken boşalmanın tedavisi sebebe yöneliktir.